توضیح کوتاه درباره حرکت جماعت تبلیغ

aqeedeh
236
0

جماعت تبلیغ یک حرکت خودجوش اسلامی است که در سال 1926 توسط حضرت مولانا محمد الیاس رحمه الله به منظور تبلیغ دین مبین اسلام و گسترش آن در هند بنا گردید. به گفته حضرت مولانا محمد الیاس رحمه الله هدف از جرکت جماعت تبلیغ اینست که مسلمانان نقش الله تبارک و تعالی، حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم و نقش صحابه کرام رضی الله عنهم اجمعین را در دین بشناسند. همچنین یک دعوتگر علاوه بر هدایت خود بلکه برای هدایت تمامی افرادی که در پیرامون و محیط اطرافش قرار دارند مسئول است، باید با آنها گفتگو کرده و بسوی دین دعوت دهد. 

خصوصیات جماعت تبلیغی 

عموما افرادی که برای تبلیغ اسلام از خانه و کاشانه خود دور شده(بعضا در شهر و محله خودشان) دارای صفات و خصوصیاتی هستند که نشان دهنده دعوتگر بودن آن شخص است از جمله:

 • 1.    در همه حال سعیشان بر این است تا سنت های حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم را زنده نگه دارند.
 • 2.    ساده زیستی
 • 3.    دوری از اسراف
 • 4.    اعتماد کامل داشتن به الله رب العزت
 • 5.    ترک گناهان صغیره و کبیره
 • 6.    برپاداشتن نماز با جماعت در مسجد
 • 7.    تعلیم و تعلم در مسجد و خانه
 • 8.    استفاده از امکانات روز در راه خدمت به دین و گسترش اسلام
 • 9.    عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر، شراب و فساد

افراد تبلیغی چگونه دعوت می دهند؟

زمانی که یک به اصلاح " جماعتی " شخص یا اشخاصی را دعوت نماید، اینگونه شروع می کند:

بسم الله الرحمن الرحیم

نحمده و نصلی علی رسوله الکریم

الحمدلله من و شما مسلمان هستیم و مسلمانان به برکت کلمه طیبه لااله الا الله عزت مند شده اند. الله تبارک و تعالی برای هدایت بشر پیامبران و رسولانی را فرستاده است. هر پیامبر برای قوم خود مسئول بوده و برای دعوت انها بسوی الله جل جلاله سختی ها و مشقت هایی را تحمل کرده اند. مانند حضرت ابراهیم علیه السلام که در آتش انداخته شد یا حضرت موسی علیه السلام که با فرعون جنگید. سلسله دعوت با فرستادن 124 هزار نبی از طرف الله تبارک و تعالی ادامه داشته و سرانجام به خاتم النبیین صلی الله علیه وسلم رسیده است. 

رسول الله صلی الله علیه وسلم در راه دعوت نیز سختی ها و مشقت هایی را تحمل کرده است. مانند زخمی شدنش توسط مردم طائف، زخمی شدنش در جنگ احد و .... پس از رسول الله صلی الله علیه وسلم کار دعوت به صحابه کرام رضی الله عنهم اجمعین و سپس به تابعین و تبع تابعین و سرانجام به ما و شما رسیده است. 

زمانی که ما کلمه شهادت لا اله الا الله محمد رسول الله را می خوانیم باید معنا و مفهوم آن را بدانیم:

لا اله الا الله: اقرار بندگی

محمد رسول الله: طریقه زندگی

الله خالق است، بغیر از الله خالق دیگری نیست.

الله مالک است، بغیر از الله مالک دیگری نیست.

الله رازق است، بغیر از الله روزی دهنده دیگری نیست.

الله حفیظ است، بغیر از الله حفاظت کننده دیگری نیست.

هر چه می شود از الله جل جلاله می شود، بدون امر و اراده الله تبارک و تعالی هیچ چیزی نمی شود. مانند موت، حیات، عزت، ذلت. تمامی اینها در قبضه و قدرت الله متعال است. 

الله متعال برای کامیابی بشر دین کامل را توسط پیامبر صلی الله علیه وسلم مقرر فرمود.

توضیح کوتاه درباره حرکت جماعت تبلیغ

دین چیست؟

انجام هر حکم الله جل جلاله به طریقه و روش حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم را دین می گویند. ما با محنت و تلاش باید سعی کنیم دین را در زندگی خود بیاوریم، همانطور که پیامبران، اصحاب، تابعین و ... بر این امر استوار بوده و با محنت و تلاش دین را زنده نگه داشتند. آنها برای زنده نگه داشتن دین الهی و رساندن به ما از جان، مال و وقت خود گذشتند. اکنون وظیفه ما است که دین را باد بگیریم، در زندگی خود بیاوریم و به دیگران هم یاد بدهیم. برای اینکار محنت و تلاش لازم است. من برای این کار حاضرم، آیا شما هم حاضرید؟ انشاء الله.

اصول جماعت تبلیغ چیست؟

اصول جماعت تبلیغ بر شش صفت بنا نهاده شده است:

 1. کلمه طیبه
 2. نماز
 3. علم و ذکر
 4. اکرام مسلم
 5. تصحیح نیت
 6. دعوت و تبلیغ

تمامی این شش صفت قبلا در سایت عقیده اهل سنت و جماعت منتشر شده اند که با کلیک بر روی هر عنوان می توانید ان را مطالعه نمایید.

این مطلب مختصری از شناخت حرکت اسلامی جماعت تبلغ است، ما سعی می کنیم در آینده مطلب کامل و جامع را در باره حماعت تبلیغ در سایت منتشر کنیم انشاء الله.

ارسال نظر

نام شما:

ایمیل:

نظر خود را بنویسید:

کد امنیتی:

برای کد جدید روی آن کلیک کنید
عکس خوانده نمی‌شود

عقیده اهل سنت

مقالات اسلامی

پرسش و پاسخ شرعی