کلمه طیبه در شش صفت جماعت تبلیغ

aqeedeh
631
0
اولین صفت کلمه طیبه: لا إِلهَ إِلااللهُ مُحَمَّدً رَّسُولُ اللهِ.
کلمه طیبه از دو جزء تشکیل شده است: لا إِلهَ إِلااللهُ
2: مُحَمَّدً رَّسُولُ اللهِ
الف) لا إِلهَ إِلااللهُ: این کلمه از ما چهار تقاضا دارد.
اول: لفظ کلمه را درست بخوانیم.
دوم: معنای آنرا بدانیم، که نیست معبودی لایق پرستش بجز الله تعالی و محمد صلی الله علیه وسلم رسول الله تعالی است.
سوم: مقصد کلمه را بدانیم که از الله تعالی هر چیز می شود، و از غیر الله بدون امر و اراده الله تعالی هیچ چیز نمی شود. خالق الله تعالی است، مالک الله تعالی است، رازق الله تعالی است. تمام حالات در قبضه و قدرت الله تعالی است، عزت وذلت، صحت و مرض، موت و زندگی، نفع و نقصان، کامیابی و ناکامی همه و همه در قبضه و قدرت الله تعالی هستند.
چهارم فضیلت کلمه را بدانیم.
1- مفهوم حدیث است هر کس روزی صد بار کلمه طیبه لا إِلهَ إِلااللهُ را ذکر کند وقتی از قبر بلند می شود صورتش مانند ماه شب چهاردهم روشن و درخشان می شود.
2– مفهوم حدیث است پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند: ایمان خود را تازه کنید صحابه پرسیدند چگونه ایمان خود را تازه کنیم؟ فرمود لا إِلهَ إِلااللهُ را بکثرت ذکر کنید.
3– مفهوم حدیث است که لا إِلهَ إِلااللهُ افضل ترین ذکر است.
4– مفهوم حدیث است که لا إِلهَ إِلااللهُ کلید جنت است.
5– مفهوم حدیث است که هر کس با اخلاص کلمه لا إِلهَ إِلااللهُ را بخواند، در جنت داخل می شود. پرسیده شد که علامت اخلاص کلمه چیست فرمود از گناهان و کارهای حرام خود را حفاظت کند.
حصه دوم کلمه مُحَمَّدً رَّسُولُ اللهِ.
اول: مقصد مُحَمَّدً رَّسُولُ اللهِ این است که، ما یقین بکنیم که اتباع و پیروی رسول الله صلی الله علیه و سلم کامیابی دو جهان است و اتباع و پیروی غیر ها و ترک کردن سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم ناکامی دو جهان است.
دوم : فضیلت مُحَمَّدً رَّسُولُ اللهِ
1-  مفهوم حدیث است که، تمام امت من در جنت داخل می شوند بجز کسی که جنت را انکار کند پرسیده شد آیا کسی جنت را انکار می کند؟ فرمودند: کسی که پیروی من را بکند به جنت می رود و کسی که پیروی من را نکند گویا او جنت را انکار کرده است.
2– مفهوم حدیث است که، شما نمی توانید مومن باشید تا زمانی که محبت من در دل شما از محبت فرزندانتان، پدر و مادرانتان و تمام مردم روی زمین بیشتر نباشد.

ارسال نظر

نام شما:

ایمیل:

نظر خود را بنویسید:

کد امنیتی:

برای کد جدید روی آن کلیک کنید
عکس خوانده نمی‌شود

عقیده اهل سنت

مقالات اسلامی

پرسش و پاسخ شرعی