علم و ذکر در 6 صفت جماعت تبلیغ

aqeedeh
310
0
صفت سوم علم و ذکر
علم و ذکر دو حصه است، یکی علم دومی ذکر.
حصه اول علم: مقصد علم این است که مسلمان امر حال را بداند، یعنی هر حالتی می آید مسلمان این را بداند که در این حالت حکم الله تبارک و تعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم چیست. مثلا حالت عروسی می آید، باید مسلمان بداند که در مورد عروسی حکم الله تبارک و تعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم چیست. یا حالت سختی و بی مالی و فقر می آید، بداند که حکم الله تبارک و تعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم چیست.
فضیلت علم :
1– مفهوم حدیث است که بهترین انسان کسی است که قرآن را یاد بگیرد و به دیگران یاد بدهد.
2– مفهوم حدیث است که هر کس برای حاصل کردن علم دین الله از خانه اش خارج می شود، فرشته ها بالهایشان را زیر پای او پهن می کنند و راه جنت را الله تعالی برای او آسان می کند.
3– مفهوم حدیث است که فرمود ای ابوذر اگر تو صبح بروی و یک آیه قرآن یاد بگیری برای تو از صد رکعت نفل افضل تر است و اگر یک باب از علم یاد بگیری از هزار رکعت نفل برای تو افضل تر است.
حصه دوم ذکر است
مقصد ذکر این است که توجه و عظمت الله متعال در دل ما پیدا شود و محبت الله متعالی در دل انسان پیدا شود و خوف الله تعالی در دل انسان پیدا شود.
فضیلت ذکر:
1– مفهوم حدیث است که جنت هشت دروازه دارد و یک دروازه مخصوص ذاکرین است و ذاکرین خندان خندان وار جنت می شوند.
2– مفهوم حدیث است: که نزد یکی بسیار مال وجود دارد و آن را بین مردم تقسیم می کند و دیگری در یاد و ذکر الله تعالی است پس ذکر کننده نزد الله تعالی افضل تر است.
ما باید شب و روز در یاد و ذکر الله تعالی باشیم و خصوصا تسبیحات روزانه خود را صبح و شام با پایبندی انجام بدهیم که عبارتند از:
الف ) کلمه سوم: سُبحَانَ اللهِ وَالحَمدُللهِ وَلاإِلَهَ إِلااللهُ وَاللهُ أَکبَر
1- مفهوم حدیث است که هر کس صد بار سُبحَانَ اللهِ بگوید این قدر ثواب می رسد که گویا صد غلام عربی را خرید کرده آزاد کند و آزاد کردن یک غلام در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم برابر با دوازده هزار درهم بوده است.
2– مفهوم حدیث است که هر کس صد بار َالحَمدُللهِ بخواند اینقدر ثواب می رسد که گویا صد اسب با تمام وسایل جنگی را به جهاد برای مجاهدین فرستاده است.
3– مفهوم حدیث است که هر کس صد بار َلاإِلَهَ إِلااللهُ بخواند اینقدر ثواب می رسد که گویا بین زمین و اسمان را پر از نور وثواب کرده است.
4- مفهوم حدیث است که هر کس صد بار َاللهُ أَکبَر بخواند اینقدر ثواب می رسد که گویا صد شتر را در راه الله تعالی قربانی کرده است.
ب ) درود شریف : صَلَّی اللهُ عَلَی النَّبِیِّ الأُمِّیِّ و یا هر درودی که انسان می داند.
1- مفهوم حدیث است که هر کس روزی صد بار درود بخواند روز قیامت بر پیشانی او با نور نوشته می شود که این شخص از نفاق و جهنم نجات حاصل کرده است.
2– مفهوم حدیث است که هر کس روزی ده بار درود بفرستد در قیامت من او را شفاعت می کنم.
ج ) استغفار : أَستَغفِرُواللهَ رَبِّی مِن کُلِّ ذَنبٍ وَأَتُوبُ إِلَیهِ.
1– مفهوم حدیث است خوش به حال کسی که در نامه اعمالی استغفار زیاد باشد.
مفهوم حدیث است که شما هر چه بیشتر استغفار بکنید چون که من هم روزی صد بار استغفار می کنم.

ارسال نظر

نام شما:

ایمیل:

نظر خود را بنویسید:

کد امنیتی:

برای کد جدید روی آن کلیک کنید
عکس خوانده نمی‌شود

عقیده اهل سنت

مقالات اسلامی

پرسش و پاسخ شرعی